EEU-FC1E101S by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1E101S
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 25 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 290 mA - 1000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 100μF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1E101S
Part No:
EEU-FC1E101S
EAR99
2000
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
6.3 x 11.2 mm
Voltage:
25 VDC