EEU-FC1E471L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1E471L
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 470 µF - 25 V - 20% - 8 X 20mm - Radial - 3.5 mm - 995 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 470μF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1E471L
Part No:
EEU-FC1E471L
EAR99
2000
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
8 x 20 mm
Voltage:
25 VDC