EEU-FC1J101L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1J101L
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 63 V - 20% - 8 X 15mm - Radial - 3.5 mm - 535 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 100μF and operate on voltage of 63V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1J101L
Part No:
EEU-FC1J101L
EAR99
2000
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
8 x 15 mm
Voltage:
63 VDC