EEU-FC1V221L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1V221L
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 8 X 15mm - Radial - 3.5 mm - 730 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 220μF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1V221L
Part No:
EEU-FC1V221L
EAR99
2000
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
8 x 15 mm
Voltage:
35 VDC