EEU-FM1V331L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1V331L
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 35 V - 20% - 8 X 20mm - Radial - 3.5 mm - 1560 mA - 4000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1V331L
Part No:
EEU-FM1V331L
EAR99
2000
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
8 x 20 mm
Voltage:
35 VDC