EEV-FK1H331Q by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEV-FK1H331Q
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 50 V - 20% - 12.5 X 13.5mm - Surface mount - 750 mA - 5000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEVFK1H331Q
Part No:
EEV-FK1H331Q
COO:
MY
ECCN:
EAR99
200
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
12.5 x 13.5 mm
Voltage:
50 VDC