EEV-FK1V102M by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEV-FK1V102M
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 35 V - 20% - 16 X 16.5mm - Surface mount - 1800 mA - 5000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEVFK1V102M
Part No:
EEV-FK1V102M
COO:
MY
ECCN:
EAR99
125
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
16 x 16.5 mm
Voltage:
35 VDC