EEV-FK1V471Q by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEV-FK1V471Q
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 470 µF - 35 V - 20% - 12.5 X 13.5mm - Surface mount - 1000 mA - 5000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 470µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEVFK1V471Q
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEV-FK1V471Q
COO:
MY
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
12.5 x 13.5 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
35 VDC