ERJ-2RKF33R0X by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-2RKF33R0X
Panasonic
Res Thick Film 0402 33 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-2RKF33R0X is a surface-mount resistor that belongs to the Thick Film 0402 series. It has a resistance value of 33 Ohms with a tolerance of 1% and a power rating of 0.1W (1/10W). This resistor is designed for automotive applications and has a temperature coefficient of ±100ppm/°C. It is packaged on tape and reel for easy and efficient handling.
Search Keywords: ERJ2RKF33R0X
Part No:
ERJ-2RKF33R0X
Resistance Value:
33 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C