ERJ-6ENF1001V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6ENF1001V
Panasonic
Res Thick Film 0805 1K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-6ENF1001V is a resistor with a thick film construction, designed in a small 0805 SMD package. It has a resistance value of 1K ohm with a tolerance of 1% and a power rating of 0.125W (1/8W). The resistor is suitable for use in automotive applications and has a temperature coefficient of ±100ppm/°C. It is supplied on tape and reel for ease of use during production.
Search Keywords: ERJ6ENF1001V
Part No:
ERJ-6ENF1001V
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C