ERJ-6GEYJ103V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6GEYJ103V
Panasonic
Res Thick Film 0805 10K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-6GEYJ103V is a thick film resistor designed for use in automotive applications. It has a resistance value of 10K ohms with a tolerance of 5%. This resistor is packaged in an 0805 size, meaning it measures 0.080 x 0.050 (2.03mm x 1.27mm). It has a power rating of 0.125W (1/8W) and a temperature coefficient of ±200ppm/°C. This part features surface mount technology (SMD) and is designed to be soldered onto a printed circuit board. It is supplied on tape and reel (T/R) for easy handling and automated assembly.
Search Keywords: ERJ6GEYJ103V
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERJ-6GEYJ103V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
10 KOhm
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Tolerance:
5 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C