ERJ-6GEYJ472V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6GEYJ472V
Panasonic
The ERJ-6GEYJ472V is a 4.7 kΩ thick film chip resistor in an 0805 package with a ±5% tolerance and a power rating of 0.125W. ...
DESCRIPTION
The ERJ-6GEYJ472V is a general-purpose thick film chip resistor designed for high reliability. This 0805 surface-mount component provides a resistance of 4.7 kΩ with a ±5% tolerance and a power rating of 0.125 W. It features a maximum continuous working voltage of 150V and a temperature coefficient of resistance of ±200 ppm/°C. Operating across a wide temperature range of -55°C to +155°C, it is suitable for both reflow and flow soldering processes, making it ideal for a wide variety of electronic applications.
Search Keywords: ERJ6GEYJ472V
Part No:
ERJ-6GEYJ472V
Resistance Value:
4.7 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C