ERZ-E08A431 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERZ-E08A431
Panasonic
Var MOV 275VAC/350VDC 3500A 430V Radial Bulk
DESCRIPTION
Search Keywords: ERZE08A431
Part No:
ERZ-E08A431
EAR99
3000
Varistor Voltage:
430 V
Clamping Voltage:
710 V
Clamping Current:
25 A
Dimension:
6.5 x 13.5 x 10.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
275 V
Maximum DC Voltage Rating:
350 V
Maximum Surge Current:
3500 A
Lead Pitch:
7.5 mm