ERZ-V05D391 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERZ-V05D391
Panasonic
The ERZ-V05D391 is a ZNR transient/surge absorber with a nominal varistor voltage of 390V designed for overvoltage protection. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ERZ-V05D391 is a radial leaded, V-series ZNR transient/surge absorber designed to protect electronic circuits from overvoltage events. It features a nominal varistor voltage of 390V, a maximum allowable voltage of 250V ACrms or 320V DC, and a maximum clamping voltage of 675V at 5A. This compact device can handle a maximum peak surge current of 800A (8/20µs, 1 time) and has a maximum capacitance of 80 pF. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C. Due to its specifications, it is well-suited for surge protection in telephone line applications, as well as in consumer, communication, and controller electronics.
Search Keywords: ERZV05D391
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERZ-V05D391
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1000
Varistor Voltage:
390 V
Clamping Voltage:
675 V
Clamping Current:
5 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
5.4 x 10 x 7 mm
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
320 V
Maximum Surge Current:
800 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
5 mm