ERZ-VF2M680 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERZ-VF2M680
Panasonic
The ERZ-VF2M680 is a surface-mount (SMD) ZNR surge absorber featuring a 68V nominal varistor voltage for overvoltage protection. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ERZ-VF2M680 is a VF series surface-mount surge absorber designed to protect electronic circuits from transient overvoltages. It has a nominal varistor voltage of 68V, a maximum allowable voltage of 40Vrms (56VDC), and a low clamping voltage of 135V at 2.5A. This component is capable of withstanding a maximum peak surge current of 125A and has a maximum energy rating of 2.5J. Its compact size and design for reflow soldering make it ideal for protecting communication modules, consumer electronics, and industrial equipment from switching surges.
Search Keywords: ERZVF2M680
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERZ-VF2M680
COO:
JP
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Reel
Varistor Voltage:
68 V
Clamping Voltage:
135 V
Clamping Current:
2.5 A
Mounting:
Surface Mount
Dimension:
8 x 6 x 3.2 mm
Maximum AC Voltage Rating:
40 V
Maximum DC Voltage Rating:
56 V
Maximum Surge Current:
125 A