DV10-250-D by panduit
Image is representational - see mfr. specs
DV10-250-D
Panduit
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in yellow vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 12-10 AWG (4.0-6.0 mm²). It is 1.03" (26.2 mm) long and 0.3" (7.6 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a sleaved barrel. It comes in boxes of 500. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in yellow vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 12-10 AWG (4.0-6.0 mm²). It is 1.03" (26.2 mm) lo
Search Keywords: DV10250D
Supplier:
Panduit
Part No:
DV10-250-D
Alias/AKA:
DV10-250-D
COO:
MX
ECCN:
EAR99
500
  Different packaging options available.  See Alternatives
IN STOCK: 10
Ships today, if you order in
Buy all 10 in-stock or the regular minimum order quantity of 500