DV14-250P-LYY by panduit
Image is representational - see mfr. specs
DV14-250P-LYY
Panduit
Loose Piece Disconnect - Female and Male - 14 to 16 AWG - 0.250" (6.35mm) Tab Width - Non-Mating End Insulated - Blue.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The vibration resistant piggyback disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in blue vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 16-14 AWG (1.5-2.5 mm²). It is 0.88" (22.4 mm) l