FTD82-14-C by panduit
Image is representational - see mfr. specs
FTD82-14-C
Panduit
The FTD82-14-C is a twin wire, DIN-compliant insulated ferrule designed to terminate 10 AWG wire. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The FTD82-14-C is a twin wire DIN end sleeve ferrule designed for terminating two 10 AWG (6.0 mm²) wires. It features a yellow polypropylene insulation housing that conforms to DIN color requirements and a funnel entry design for faster wire insertion. The seamless barrel contains loose wire strands for superior terminations, accommodating a maximum wire insulation diameter of 0.19 inches (4.8 mm), with a pin length of 14.0 mm. This ferrule eases the insertion of wires into terminal blocks and is particularly suitable for panel applications with limited space, ensuring reliable connections.