PNF10-10R-D
PanduitRing Terminal, 12 – 10 AWG, #10 stud size, funnel entry, nylon insulated, bulk package. ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
- Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
- Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
- UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
- UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
- ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.
Search Keywords: PNF1010RD
SPECIFICATIONS
IN STOCK: 16
Ships today, if you order in
Buy all 16 in-stock or the regular minimum order quantity of 500