PNF10-8R-L by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PNF10-8R-L
Panduit
Ring Tongue Terminal 10-12AWG 26.92mm 9.4mm Tin ...
DESCRIPTION
Ring Terminal, 12 – 10 AWG, #8 stud size, funnel entry, nylon insulated, standard package.
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.