UGB2/0-414-12 by panduit
Image is representational - see mfr. specs
UGB2/0-414-12
Panduit
Conn Terminal Block F 12 POS 14.2mm Screw RA Cable Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The UGB2/0-414-12 Universal Ground Bar securely terminates the main equipment grounding conductor with a compression or mechanical connector in any control panel or enclosure. The universal ground bar accepts #14 – #4 AWG wire in 12 wire ports and up to a
Search Keywords: UGB2041412
Supplier:
Panduit
Part No:
UGB2/0-414-12
Alias/AKA:
UGB2/0-414-12
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Type:
Terminal Block
Mounting:
Cable Mount
Gender:
F
Termination Method:
Screw
Pitch:
14.2 mm