104M06QC150 by quantic paktron
104M06QC150
Quantic Paktron
TYPE Q/QRL QUENCHARC CAPACITOR RC SNUBBER NETWORK ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Paktron part 104M06QC150 is a high-quality Type Q/QRL Quencharc Capacitor designed specifically for RC snubber network applications. This compact and reliable capacitor offers exceptional performance in reducing voltage spikes and suppressing high-frequency noise. With its 104µF capacity and 150V rating, it is ideal for use in various electronic and power supply systems. The Paktron part 104M06QC150 is a trusted choice for engineers and manufacturers seeking an efficient and resilient RC snubber network solution.
Search Keywords: 104M06QC150
Supplier:
Quantic Paktron
Part No:
104M06QC150
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Capacitance Tolerance:
202453%
Construction:
N/A
Capacitance Value:
0.12454uF
Dimension:
27.42470(Max)mm x 9.9(Max)mm x 16.7(Max)mm
Dielectric:
PET2456
Lead Diameter:
0.81 mm