105K250RA6 by quantic paktron
Image is representational - see mfr. specs
105K250RA6
Quantic Paktron
Film Capacitor - 1 µF - ±10% Tolerance - 160VAC / 250VDC - Polyester, Metallized - 8 mOhms ESR - Radial Case - PC Pins - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 105K250RA6 from Quantic Paktron is radial case low ESR (8 mOhms ESR) film capacitor with 1 µF capacitance, ±10% tolerance and 160VAC / 250VDC voltage rating. This polyester, metallized capacitor has dimensions of: 0.650" L x 0.240" W x 0.339" H (16.50mm x 6.10mm x 8.60mm) and 0.591" (15.00mm) lead spacing.