160-7R00-FBW by rcd components
Image is representational - see mfr. specs
160-7R00-FBW
RCD Components
Res Wirewound 7 Ohm 1% 5W ±50ppm/°C Silicone AXL Bulk
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 1607R00FBW
Supplier:
RCD Components
Part No:
160-7R00-FBW
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BAG
Termination Style:
Axial
Power Rating:
5 W
Resistance Value:
7 Ohm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
N/A
Packaging:
Bulk
Dimension:
22.2 x 7.92 mm