RAC20NE-24SK/277/OF by recom
Image is representational - see mfr. specs
RAC20NE-24SK/277/OF
RECOM
The RAC20NE-24SK/277/OF is a 20W open-frame AC/DC power supply with a single 24VDC output and a wide input range of 85-305VAC. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RAC20NE-24SK/277/OF is a 20W open-frame AC/DC power supply designed to provide a regulated 24VDC output from a universal AC input. It operates over a wide input voltage range of 85VAC to 305VAC, delivering a nominal output current of 833mA with a typical efficiency of 87%. This model features a very low no-load power consumption of under 100mW and is equipped with hiccup-mode auto-recovery for short circuit and over-current protection. Housed in a compact 80.0 x 23.8 x 22.5mm chassis-mount package, it includes a DC ON LED for visual status indication. Its wide operating temperature range of -40°C to +85°C and OVC II rating up to 5000m make it suitable for demanding industrial, automation, and energy management applications.