100SGV10M8X10.5 by rubycon america
100SGV10M8X10.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 10uF - 20% - 100VDC - 8mm dia x 10.5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 100SGV10M8X10.5 is part of the SGV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 10uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C