100YXF22MEFC8X11.5 by rubycon america
100YXF22MEFC8X11.5
Rubycon America
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The 100YXF22MEFC8X11.5 is part of the YXF series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 22uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C