10PX1000MEFC8X11.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
10PX1000MEFC8X11.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 1000uF - 20% - 10VDC - 8mm dia x 11.5mm - -55 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 10PX1000MEFC8X11.5 is part of the PX series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 1000uF 10VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 1000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -55 to 105°C
Search Keywords: 10PX1000MEFC8X115
Supplier:
Rubycon America
Part No:
10PX1000MEFC8X11.5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
2000
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
8 x 11.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
10 VDC