16ZLJ270M6.3X11 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
16ZLJ270M6.3X11
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 270uF - 20% - 16VDC - 6.3mm dia x 11mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 16ZLJ270M6.3X11 is part of the ZLJ series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 270uF 16VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 6.3mm dia x 11mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 16ZLJ270M63X11
Supplier:
Rubycon America
Part No:
16ZLJ270M6.3X11
COO:
ID
ECCN:
EAR99
2000
Capacitance Value:
270 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
6.3 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
16 VDC