25PFV100M6.3X8 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
25PFV100M6.3X8
Rubycon America
Aluminum Polymer - SMD - 100uF - 20% - 25VDC - 6.3mm dia x 8mm - -55 to 125°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 25PFV100M6.3X8 is part of the series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 100uF 25VDC Aluminum Polymer Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 4000 hour lifetime. Size is 6.3mm dia x 8mm and temperature of operation is from -55 to 125°C
Search Keywords: 25PFV100M63X8
Supplier:
Rubycon America
Part No:
25PFV100M6.3X8
COO:
ID
ECCN:
EAR99
900
Lead Diameter:
N/R
Lead Pitch For Radial:
N/R
Equivalent Series Resistance:
0.03 Ohm
Leakage Current:
25@2Min uA
Lifetime:
4000 h
Construction:
Cylindrical
Family:
PFV
Capacitance Value:
100 uF
Dimension:
8 x 6.3mm mm