25PX1000MEFC10X16 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
25PX1000MEFC10X16
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 1000uF - 20% - 25VDC - 10mm dia x 16mm - -55 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 25PX1000MEFC10X16 is part of the PX series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 1000uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 16mm and temperature of operation is from -55 to 105°C
Search Keywords: 25PX1000MEFC10X16
Part No:
25PX1000MEFC10X16
EAR99
1000
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 16 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC