35PEV150M8X10.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35PEV150M8X10.5
Rubycon America
Aluminum Polymer - SMD - 150uF - 20% - 35VDC - 8mm dia x 10.5mm - -55 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 35PEV150M8X10.5 is part of the series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 150uF 35VDC Aluminum Polymer Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -55 to 105°C
Search Keywords: 35PEV150M8X105
Supplier:
Rubycon America
Part No:
35PEV150M8X10.5
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Construction:
Cylindrical
Equivalent Series Resistance:
0.027 Ohm
Family:
PEV
Dimension:
10.5(Max) x 8mm mm
Leakage Current:
52.5@2Min uA
Capacitance Value:
150 uF