35ZL680MEFC12.5X20 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35ZL680MEFC12.5X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 680uF - 20% - 35VDC - 12.5mm dia x 20mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 35ZL680MEFC12.5X20 is part of the ZL series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 680uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 5000 hour lifetime. Size is 12.5mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 35ZL680MEFC125X20
Supplier:
Rubycon America
Part No:
35ZL680MEFC12.5X20
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
680 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
12.5 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC
IN STOCK: 4
Can Ship immediately
Buy all 4 in-stock or the regular minimum order quantity of 50