63SEV47M8X10.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
63SEV47M8X10.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 47uF - 20% - 63VDC - 8mm dia x 10.5mm - -40 to 85°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 63SEV47M8X10.5 is part of the SEV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 47uF 63VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -40 to 85°C