CFM-6015V-147-342 by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
CFM-6015V-147-342
Same Sky®’s
12 V - 147 mA - 60 x 60 x 15 mm - Dc Fan ...
DESCRIPTION
The CFM-6015V-147-342 is a DC axial fan designed for thermal management. Operating with a rated voltage of 12 Vdc, it achieves a speed of 4700 RPM to deliver an airflow of 26.4 CFM and a static pressure of 0.18 inch H2O. This 60 x 60 x 15 mm fan features the advanced omniCOOL™ bearing system for a long life expectancy of 70,000 hours and produces a noise level of 34.2 dBA. All models in the series, including this one, come standard with auto-restart protection for enhanced reliability. Its balance of performance and compact size makes it suitable for a variety of cooling needs in electronics where space and efficient airflow are critical.