HSE-B254-04H by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
HSE-B254-04H
Same Sky®’s
Extruded Heat Sink - TO-220 / TO-218 - 4 mm Vertical Solder Pin ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
HSE-B254-04H is an aluminum heat sink designed for thermal management of TO-220 or TO-218 package components. It features a 25.4 mm length, black anodized AL 6063-T5 construction, and steel placement pins with tin plating for secure PCB attachment. The heat sink provides a thermal resistance of 15.88 °C/W at 75°C ?T natural convection and 4.13 °C/W at 1 W with 400 LFM forced airflow, with a power dissipation capability of 4.70 W at 75°C ?T natural convection. A round hole accommodates component attachment using #6-32 hardware. This heat sink is ideal for applications requiring efficient heat dissipation from power semiconductors and voltage regulators in electronic assemblies.