CDS-2357-32-SP by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
CDS-2357-32-SP
Same Sky®’s
23 mm - Round Frame - 0.5 W - 32 Ohm - Neodymium Magnet - PET Cone - Speaker ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CDS-2357-32-SP is a dynamic speaker designed for audio output applications. It has a nominal impedance of 32 Ω, a rated input power of 0.5 W, and can handle a maximum power of 1.0 W. This speaker delivers a typical sound pressure level of 87 dB with a resonant frequency of 800 Hz and a frequency response range from its resonant frequency up to 10,000 Hz. Constructed with a PET cone, an SPCC frame, and a Nd-Fe-B magnet, it features solder pad terminals for secure connection. Its compact Ø23 x 5.7 mm dimensions and wide operating temperature range make it suitable for a variety of space-constrained electronic devices.