CMEJ-4622-25-L082 by same sky®’s
Image is representational - see mfr. specs
CMEJ-4622-25-L082
Same Sky®’s
4.6 mm - Omnidirectional - Wire Leads - 3.0 Vdc - Elecret Condenser Microphone ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CMEJ-4622-25-L082 is an omnidirectional electret condenser microphone designed for compact audio capture applications. It features a sensitivity of -25 dB (typical) at 1 kHz, operates across a supply voltage range of 1.0 V to 10 V with typical consumption of 0.5 mA at 3.0 V, and delivers a signal-to-noise ratio of 65 dBA. The microphone has a frequency response spanning 100 Hz to 10,000 Hz with an acoustic overload point of 115 dB SPL, and includes 82 mm lead wires with a compact form factor of 4.6 × 2.2 mm. It is suitable for voice recording, communication devices, and portable audio equipment where space constraints and low power consumption are important design considerations.
Search Keywords: CMEJ462225L082
Supplier:
Same Sky®’s
Part No:
CMEJ-4622-25-L082
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Maximum Impedance:
2200 Ohm
Directivity:
Omni-Directional8894
Dimension:
2.2 x 4.68903mm
Maximum Current Consumption:
0.5 mA
Family:
CME
Frequency Range:
100 to 10000 Hz