389FXAXC1-24D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
389FXAXC1-24D
Schneider Electric-Legacy Relays
Power relay - SE Relays - SPDT - 25A - 24 VDC - side flange cover ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The W389FXAXC1-24D is a DC-operated, flange-mount power relay from the 389F series designed for high-current switching. It features a Single Pole Double Throw (SPDT) contact configuration with a current rating of 25 Amps and is operated by a nominal 24 VDC coil with a resistance of 400 Ω. The silver alloy contacts can switch up to 600V and handle resistive loads of 25 A at 300 VAC or 13 A at 28 VDC. This relay offers a long electrical life of 100,000 operations at rated current and a mechanical life of 5,000,000 operations. With its robust design, including oversized current-carrying parts and 0.25-inch quick connect terminals, it is suitable for a wide variety of power control applications.
Search Keywords: 389FXAXC124D
Supplier:
Part No:
389FXAXC1-24D
Alias/AKA:
W389FXAXC1-24D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
25 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 55 °C