389FXCXC1-240A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
389FXCXC1-240A
Schneider Electric-Legacy Relays
Power relay - SE Relays - 3PDT - 20A - 240 VAC - side flange cover ...
DESCRIPTION
The Magnecraft / Schneider Electric 389FXCXC1-240A is an electromechanical relay with a 220/240VAC voltage rating. It features a 4.6KOhm resistance and can handle up to 13ADC/20AAC current. This relay has a 3PDT configuration and is designed to fit into a flange mounting system. With dimensions of 73.82x38.89x35.72mm, this power relay offers reliable and efficient operation for a range of electrical applications.
Search Keywords: 389FXCXC1240A
Part No:
389FXCXC1-240A
EAR99
60
AC Coil Voltage:
220,240 V
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
25 A
Mounting:
Flange Mount
Operating Temperature:
-40 to 55 °C