389FXCXC-24D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
389FXCXC-24D
Schneider Electric-Legacy Relays
Power Relay - 3PDT - plug-in socket cover - quick connections terminals - 20A - 24V DC - 3NO + 3NC ...
DESCRIPTION
The Magnecraft / Schneider Electric part 389FXCXC-24D is an electromechanical relay designed for various industrial and commercial applications. It operates at a voltage of 24VDC and has a resistance of 400Ohm. With a current handling capacity of 13ADC and 20AAC, this relay is capable of controlling high power loads. The DPDT (Double Pole Double Throw) configuration allows for versatile switching capabilities. The compact size of 35.72x38.89mm combined with a convenient socket power relay makes installation and maintenance hassle-free. Trust the reliability and performance of the Magnecraft / Schneider Electric part 389FXCXC-24D for your electrical control needs.
Search Keywords: 389FXCXC24D
Part No:
389FXCXC-24D
Alias/AKA:
W389FXCXC-24D
EAR99
10
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
25 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-40 to 55 °C