725BXXBC3ML-12D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
725BXXBC3ML-12D
Schneider Electric-Legacy Relays
Power relay - SE Relays - 25A - 2NO - 12VDC - LED push button - blade terminals - DIN or panel mount
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The 725BXXBC3ML-12D is power relay with 4,000 V dielectric strength (coil to contacts), that helps withstand severe voltage surges and spikes which provides protection for surrounding circuits.