781XAXC-12D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
781XAXC-12D
Schneider Electric-Legacy Relays
Electromechanical Relay 12VDC 188Ohm 20A SPDT (27.9x14x35.5)mm Socket Ice Cube Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: 781XAXC12D
Supplier:
Part No:
781XAXC-12D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
20 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 55 °C