782XAXC-120A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
782XAXC-120A
Schneider Electric-Legacy Relays
Electromechanical Relay 120VAC 4.43KOhm 20A SPDT (27.9x21x42.9)mm Socket Power Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 782XAXC120A
Supplier:
Part No:
782XAXC-120A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
20 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C