782XBXC-24A by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
782XBXC-24A
Schneider Electric-Legacy Relays
Power relay - SE Relays - 15A - DPDT - 24 VAC - clear cover ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The Magnecraft / Schneider Electric 782XBXC-24A is a high-quality Electromechanical Relay designed for various industrial applications. With a compact size of 27.9x21x42.9mm, this relay is perfect for space-constrained installations. It operates on 24VAC voltage and has a resistance of 180 Ohms. The DPDT (Double Pole Double Throw) configuration provides versatility and allows it to handle up to 15A current. This relay comes with a convenient socket for easy installation. Choose the 782XBXC-24A for reliable and efficient power relay solutions.
Search Keywords: 782XBXC24A
Supplier:
Part No:
782XBXC-24A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
24 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
180 Ohm