782XDX2C-24D by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
782XDX2C-24D
Schneider Electric-Legacy Relays
Electromechanical Relay 24VDC 650Ohm 10A 4PDT (26.9x21)mm Socket Power Relay
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: 782XDX2C24D
Part No:
782XDX2C-24D
EAR99
10
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 55 °C
Coil Resistance:
650 Ohm