209-3-1REC5-64-4-8-9.5 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
209-3-1REC5-64-4-8-9.5
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Magnetic 3Pole 9.5A 240VAC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 209-3-1REC5-64-4-8-9.5 is a three-pole hydraulic magnetic circuit protector from the 209 E-Frame series, designed to combine power switching with accurate, reliable circuit protection in a compact multi-pole unit. This circuit breaker features common-trip construction with an internal trip bar that opens all poles in the event of an overload in any pole, with ganged external handles for simultaneous actuation. The unit is rated for 240 Vac and is available with front-connected terminal styles using either screw terminals or solderless connectors. With a maximum width of 3.108 inches (78.94 mm) for the three-pole configuration, this protector is ideal for branch circuit applications such as EDP, air conditioners, panel boards, and lighting controls, providing dependable protection in compact installations.
Search Keywords: 20931REC5644895
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
209-3-1REC5-64-4-8-9.5
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
240 VAC
Number of Poles:
3
Current Rating:
9.5 A