219-3-1-42F-4-9-100 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
219-3-1-42F-4-9-100
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 3Pole 100A 240VAC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
219-3-1-42F-4-9-100 is a hydraulic magnetic circuit protector from the 209/219/229 series, designed to combine power switching with accurate and reliable circuit protection. This E-frame circuit breaker features multi-pole construction with an internal trip bar that opens all poles in the event of an overload in any pole, and handles are ganged externally for simultaneous actuation. The unit supports current ratings up to 100 amperes with voltage ratings of 240Vac or 125Vdc, and features a 42F delay characteristic. Common applications include branch circuit protection for EDP equipment, air conditioners, panel boards, and lighting controls where compact, reliable overcurrent protection is required.
Search Keywords: 2193142F49100
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
219-3-1-42F-4-9-100
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
240 VAC
Number of Poles:
3
Current Rating:
100 A