IELK1-1-52-50.0-01-V by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IELK1-1-52-50.0-01-V
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Magnetic 1Pole 50A ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
IELK1-1-52-50.0-01-V is a single-pole hydraulic magnetic circuit protector from the IEL series, designed for reliable circuit protection and power switching in international applications. This VDE-approved device features a DC long delay (52) characteristic with a current rating of 50.0 amps and a nominal resistance of 0.003 ohms at rated current. The unit includes stud terminals (K designation) and a black toggle handle with white markings. At 125% rated current, the trip time ranges from 2 to 60 seconds, while at 200% rated current it trips within 1 to 10 seconds. This circuit protector is suitable for equipment requiring accurate circuit control and protection with compliance to VDE 0660 standards.
Search Keywords: IELK115250001V
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IELK1-1-52-50.0-01-V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3
Type:
Magnetic
Voltage Rating:
N/A
Number of Poles:
1
Current Rating:
50 A
Terminal Design:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 85 °C