IUGH11-1-61F-15.0-Q-01 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IUGH11-1-61F-15.0-Q-01
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 15A 277VAC ...
DESCRIPTION
IUGH11-1-61F-15.0-Q-01 is a single-pole hydraulic magnetic circuit protector from the Airpax IUG series, designed for low-cost power switching, reliable circuit protection, and accurate circuit control. This unit features a 15.0 A rated current with a 61F delay curve providing approximately 12 times rated current inrush pulse tolerance. The circuit protector includes a black toggle handle marked ON-OFF (I-O) and offers trip characteristics where it will not trip at 100% rated current but may trip at 125%. It is UL Recognized as a supplementary protector per UL STD. 1077 and CSA Certified, making it suitable for equipment in the international marketplace requiring reliable overcurrent protection.
Search Keywords: IUGH11161F150Q01
Part No:
IUGH11-1-61F-15.0-Q-01
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
277 VAC
Number of Poles:
2
Current Rating:
15 A
Terminal Design:
Push-On
Operating Temperature:
-40 to 85 °C